Top10 przypadków utraty danych z 2009

1. Detektywi na tropie

Detektywi, którzy podczas akcji zatrzymania przestępcy wtargnęli do mieszkania, w którym ukrywał się złodziej spotkali się z nietypową sytuacją. Spanikowany oszust, na którego laptopie znajdowały się obciążającego go dane, wyrzucił swój laptop przez okno licząc na to, że upadek z dwunastego piętra skutecznie wykasuje najważniejsze dowody. Sprawa trafiła do informatyków śledczych. Dowody zostały przekazane do sądu.

2. Dysk jak Titanic

Dysk twardy wypadł ze statku, opadając niemal 60 metrów na dno oceanu. Ku rozpaczy właścicieli początkowe poszukiwania nie przyniosły rezultatu i dysk został odnaleziony dopiero po sześciu miesiącach. Choć na nośniku zdążyło się już zadomowić całkiem sporo krabów i glonów, w specjalnej komorze laminarnej znajdującej się w laboratorium Ontrack specjaliści odzyskali aż 99 proc. zapisanych na dysku danych.

3. Zaklinacz koni

Wyścigi konne mogą być groźne nie tylko dla ludzi, lecz także dla danych. Podczas jednego z nich jeździec z zamontowaną na swoim toczku kamerą upadł. Choć toczek spełnił swoje zadanie i ochronił głowę dżokeja, kamera nie przetrwała upadku i roztrzaskała się wraz z kartą pamięci, na której znajdował się zapis gonitwy. Zapis wyścigu odzyskano dopiero za trzecim razem, gdy sprawą zajęli się eksperci Ontrack.

4. Niestrawny obiad

Pies pewnej rodziny postanowił spożyć rozmrażany na obiad gulasz. Rozstrojony żołądek domowego pupila nie wytrzymał jednak „obciążenia” i pies zwrócił cały posiłek na… dysk domowego komputera, który właśnie wymieniał jego właściciel. Nieszczęśliwie, treść żołądka uszkodziła dysk, uniemożliwiając tym samym dostęp do cennych archiwów domowych. Specjaliści, po odzyskaniu danych, zgodnie stwierdzili, że mógł to być pierwszy udokumentowany przypadek choroby komputerowej wśród zwierząt;)

5. Paparazzi tym razem ofiarą

Pewien fotoreporter, który po ukończeniu zdjęć wracał do redakcji swoim starym skuterem stracił wszystkie fotografie, gdy koszyk zamontowany na tylnym siedzeniu poluzował się, spadł i roztrzaskał wraz z umieszczonym w nim aparatem fotograficznym. Dzięki szybkiej reakcji ekspertów zdjęcia, które udało się odzyskać, trafiły do najnowszego numeru magazynu, a fotoreporter nie został zwolniony.

6. Lewy prosty

Jak okazało się w pewnej z firm, serwerownia może służyć także jako ring bokserski. Podczas bójki dwóch kolegów z pracy, jeden z serwerów spadł na ziemię i roztrzaskał się. Choć panowie od razu zapomnieli o przyczynie kłótni, część danych została utracona. Dane udało się przywrócić, przyjaźni…

7. To ptak? To samolot? Nie, to komputer!

Po przejechaniu kilkuset metrów i gwałtownym hamowaniu przed światłami, pewien biznesmen zauważył przelatujący nad dachem jego limuzyny niezidentyfikowany obiekt. Po oględzinach leżącej przed maską auta „ofiary” okazało się, że była to torba z laptopem, którą zostawił na dachu spiesząc się na kolejne z zaplanowanych spotkań. Zgodnie z przewidywaniami właściciela, po upadku komputer uległ niemal kompletnemu zniszczeniu, rozpadając się na kilka części. Przesłany do laboratorium Ontrack dysk laptopa został poskładany przez specjalistów, a wszystkie dane biznesowe zostały odzyskane.

8. Uwaga! Nisko latające laptopy!

Osoby pracujące w biurach powinny patrzeć nie tylko pod nogi, ale też nad siebie. W jednej z firm specjaliści zauważyli spadający z drugiego piętra laptop, zrzucony przypadkiem lub w wyniku zdenerwowania jednego z pracowników. Dane udało się odzyskać dopiero w drugim z wybranych przez firmę laboratoriów. Niestety, z przywróceniem kluczowych dla firmy plików nie poradzili sobie „specjaliści” z jednej z firm odzyskujących dane, dlatego trafiły one do Ontrack, gdzie zostały odzyskane.

9. Gra w kotka i… dysk HDD

Pupil jednej z amerykańskich rodzin postanowił zabawić się w kotka i myszkę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby „myszką” nie okazał się podpięty do gniazdka kabel z podłączonego do komputera dysku zewnętrznego HDD, na którym znajdowały się wszystkie cyfrowe wspomnienia i dokumenty rodzinne. Choć kot przeżył zwarcie, to zabawa zakończyła się utratą wszystkich danych. Po konsultacjach rodzina oddała dysk w ręce specjalistów, którzy uratowali nie tylko utracone pliki, ale też miłość do domowego pupila.

10. Spełniona obietnica

Po powrocie z jednej z wypraw pewien znany podróżnik przypadkowo skasował wszystkie zdjęcia zapisane na karcie SD. Strata okazała się tym większa, iż na karcie znalazła się zapierająca dech w piersiach fotografia napotkanego turysty, którą podróżnik obiecał przesłać na jego e-mail po powrocie z wyprawy. Zdjęcie ostatecznie dotarło do spotkanego turysty.