Top10 przypadków utraty danych z 2008

Top10 przypadków utraty danych z 2008

1. Dobrze wypieczony laptop

Pewien dżentelmen, planując wyjazd na urlop, postanowił schować swojego laptopa, by zapobiec jego kradzieży w przypadku włamania. Po dłuższym zastanowieniu, na miejsce ukrycia swego komputera wybrał… piekarnik, który wydał mu się najbezpieczniejszą częścią jego domu. Niestety na ten sam pomysł nie wpadła jego żona, która wracając z wakacji postanowiła upiec kurczaka, korzystając jak zwykle ze swego piekarnika. Tym sposobem nie tylko kurczak, ale również laptop został „dobrze wypieczony”.

2. Witamy w dżungli

Naukowcy jednego z instytutów badających dziką przyrodę musieli przerwać swój projekt, gdy okazało się, że jeden z chipów przytwierdzonych do szyi dzikiej pantery uszkodził się w buszu. Ku uciesze naukowców dane udało się jednak odzyskać, a projekt dotyczący ochrony gatunku mógł być kontynuowany.

3. Wymiecione dane

Standardowe sprzątanie jednego z domów przerodziło się w „sprzątanie danych”, gdy 1 GB pendrive został wciągnięty przez odkurzacz piorący wraz z innymi nieczystościami leżącymi na podłodze. Na szczęście z zalanego urządzenia udało się odzyskać wszystkie dane, a sprzątaczka nie straciła swojej pracy.

4. Bestia czy dwulatek?

Specjaliści Ontrack otrzymali kartę SD (pochodzącą z aparatu fotograficznego), która zawierała na sobie ślady zębów. Właściciel karty, przynosząc ją do biura Ontarck, uporczywie twierdził, że dostała się ona w paszczę „dzikiego zwierzęcia” podczas jednej z jego podróży. W rzeczywistości groźnym zwierzęciem okazał się jego dwuletni syn.

5. Szalony pies

Pewnego słonecznego popołudnia pies jednej z amerykańskich rodzin postanowił porwać leżącego na stole pendrive’a, uznając go zapewne za przygotowany dla niego smakołyk. Choć zakupienie nowego urządzenia nie stanowiłoby problemu, na pogryzionym pendriv’ie znajdowały się zdjęcia gromadzone przez rodzinę przez ostatnie pięć lat. Na szczęście dzięki ekspertom Ontrack udało się odzyskać wszystkie fotografie, choć spokoju psa nie.

6. Dobry Samarytanin

Skradziony samochód, a w nim torebka z laptopem w futerale to efekt włamania, jakie przydarzyło się pewnej nocy jednej z rodzin. Choć samochód znaleziony został następnego dnia na skraju rzeki, po torebce oraz laptopie nie było śladu. Kilka dni później do domu okradzionej rodziny zapukał „Dobry Samarytanin”, który ku zdziwieniu wszystkich oddał znaleziony przez jego dzieci, ociekający wodą futerał na laptopa wraz z zawartością. Jak udało mu się znaleźć właściciela? Sprawę ułatwił sam złodziej. Wziął tylko pieniądze, a torebkę z dokumentami i komputerem wrzucił do rzeki.

7. Western w opałach

Niezależny filmowiec wprowadzał ostatnie poprawki do swojego westernu, gdy jego komputer – MacBook Pro – zaczął wydawać dziwne dźwięki i w rezultacie przestał działać. Nie mając kopii zapasowej, reżyser przestraszył się, że cały rok ciężkiej pracy jego i ekipy filmowej pójdzie na marne. Dzięki umiejętnościom specjalistów film udało się odzyskać, reżyser dokończył swoje dzieło, a film jest teraz dostępny na DVD.

8. Na rybach choć w pracy

Przebywająca na wakacjach prawniczka postanowiła oddać się wędkowaniu wraz ze swym ojcem, nie zaniedbując zarazem obowiązków służbowych. Na łódce, którą płynęli znajdowało się jeszcze dwóch towarzyszy: znajomy ojca oraz… pracujący laptop prawniczki. Z taką formą spędzania wolnego czasu nie mógł pogodzić się pierwszy z nich, postanowił więc wyrzucić komputer przez burtę wraz z jego zawartością. W nadziei na uratowanie wszystkich swych danych prawniczka wskoczyła do wody, jednak było już za późno – choć komputer został wyłowiony, wszystkie materiały zostały utracone. Na szczęście dane z dysku zostały „wyłowione” przez ekspertów Ontrack.

9. Huragan niszczy zdjęcia

Gdy w 2005 roku w USA uderzył huragan Katrina, pewna para nowożeńców straciła wszystkie zdjęcia z najważniejszego dnia w ich życiu. Ich obawy co do odzyskania zdjęć wzrosły jeszcze bardziej, gdy lokalny specjalista odzyskiwania danych stwierdził, że danych zapisanych na nośniku nie da się już przywrócić. Dwa i pół roku później, po odnalezieniu nośnika w piwnicy ich domu, małżeństwo zdecydowało się na kolejną próbę odzyskania swoich najcenniejszych zdjęć, tym razem w laboratorium Ontrack. Choć proces nie należał do łatwych, zdjęcia z zaręczyn i uroczystości ślubnych znajdują się teraz w rodzinnym albumie.

10. Dane za burtą

Wyjątkowa podróż dookoła świata mogła zakończyć się dramatem, gdy statek, którym płynął podróżnik zatonął, a wraz z nim wszystkie zdjęcia z kończącej się właśnie wyprawy. Na szczęście wizyta w laboratorium odzyskiwania danych przyniosła oczekiwane skutki i 100 proc. danych z „wyprawy życia” udało się odzyskać.