Ontrack – odzyskana płyta Liroya

Odzyskana płyta Liroya

Potrzeba odzyskania utraconych danych dotyczyć może także przemysłu muzycznego, o czym w 2006 roku mógł przekonać się polski raper Piotr Marzec, znany w Polsce jako Liroy. W tym przypadku mógł zostać utracony materiał, którego nagranie pochłonęło kilka miesięcy pracy, a co za tym idzie - bardzo wysokie koszty studyjne.

Materiał płyty Liroya 'L-Nino, Vol.1' , której premiera miała nastąpić 27 listopada 2006 roku został utracony na skutek awarii twardego dysku. Muzyk stracił m.in. utwory wykonywane w towarzystwie wykonawców z zagranicy, których powtórne nagranie nie było możliwe. Sytuację dodatkowo komplikował fakt, iż dane zostały utracone na tydzień przed oficjalną premierą albumu.

Uszkodzony dysk został przekazany do laboratorium firmy Ontrack. W przeciągu dwóch dni specjaliści odzyskali niemal 100 proc. danych, mimo tego, że przypadek okazał się być wyjątkowo trudny. Bez działań Ontrack premiera albumu najprawdopodobniej przeciągnęłaby się w czasie, a część utworów mogłaby nie znaleźć się na płycie w obecnym kształcie.

Nie był to pierwszy przypadek utraty danych przez Liroy'a. W roku 1999, podczas nagrywania płyty 'Dzień Szaka-L'a' raper stracił z komputera wszystkie utwory wskutek uderzenia pioruna w studio, w którym były rejestrowane. W latach dziewięćdziesiątych świadomość możliwości odzyskiwania danych była jednak w Polsce bliska zeru.

Jeden z odzyskanych utworów mozna posłuchac pod adresem www.krollontrack.pl/liroy