Ontrack – odzyskiwanie danych dla PAH

ONTRACK dla Polskiej Akcji Humanitarnej

Działania Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) obejmują niemal wszystkie zagrożone lub będące w stanie konfliktu kraje świata. Jednym z takich krajów jest Czeczenia, gdzie działania wojenne pozostawiły po sobie trwały ślad w postaci setek zniszczonych gospodarstw domowych.

Realizowany przez PAH projekt dotyczy pomocy w odbudowie zniszczonych domów z rejonu Szarowskiego, jednego z najbiedniejszych i najmocniej dotkniętych działaniami wojennymi.

Niesie to za sobą konieczność magazynowania dużej ilości danych, głównie zdjęciowych, umożliwiających sprawne przeprowadzenie projektu.

Właśnie tego rodzaju dane zostały utracone w biurze PAH w Groznym. Utrata nastąpiła podczas próby uruchomienia fundacyjnego laptopa - spaleniu uległ dysk komputera, zawierający istotne dla fundacji dane. Komputer został przekazany do laboratorium odzyskiwania danych i informatyki śledczej firmy Ontrack. Już po dwóch dniach specjaliści firmy odzyskali fundacyjne dane, co umożliwiło PAH dalsze prowadzenie działań związanych z czeczeńskim projektem.