Go to Top

Jak wiele znaczą dla nas cyfrowe wspomnienia?

cyfrowe wspomnienia

Urlop… chyba najbardziej wyczekiwany czas w roku. Czekamy na niego długo, mija natomiast zaskakująco szybko – wszyscy to znamy. Wyjątkowe chwile spędzone z bliskimi chcemy zachować jak najdłużej, uwieczniamy je na zdjęciach, które najczęściej wykonujemy smartfonami. Przechowujemy je w pamięci naszych urządzeń mobilnych, które praktycznie zawsze mamy przy sobie. Po powrocie z urlopu możemy do nich wrócić, pokazać znajomym w pracy bądź rodzinie.

Podczas miesięcy wakacyjnych i powakacyjnych nasz Dział Obsługi Klienta oraz Lab, czyli laboratorium odzyskiwania danych pracują na podwójnych obrotach. Wiąże się to z faktem, że w tym czasie ludzie znacznie częściej tracą dane i bardzo często są to właśnie… zdjęcia. Postanowiliśmy sprawdzić, jaką wartość dla użytkowników mają ich cyfrowe wspomnienia.

Cyfrowe wspomnienia na smartfonie

Wspinaczka na Kasprowy Wierch, urlop w Egipcie, czy chociażby spacer po molo w Sopocie – to bez wątpienia wyjątkowe chwile, które każdy chce zachować na długi czas. A w jaki sposób najlepiej je uwiecznić? Smartfonem! Zawsze pod ręką, zajmuje niewiele miejsca (w zależności od modelu, jednak nie wdawajmy się w szczegóły 🙂 ). Obecnie (inteligentne) telefony komórkowe coraz częściej zastępują cyfrowe aparaty fotograficzne, a także służą jako miejsce przechowywania fotografii.

56% respondentów przyznało, że zdjęcia z wakacji zajmują w pamięci ich smartfonów zdecydowaną większość miejsca. Liczba cyfrowych fotografii przechowywanych w pamięci urządzenia wzrasta wraz z malejącym wiekiem użytkowników. 55-latkowie przechowują w formie cyfrowej 45% wakacyjnych fotografii, natomiast osoby poniżej 35 roku życia już około 80% takich zdjęć.

Osoby, które często podróżują i korzystają ze smartfona, narażają się na utratę prywatnych danych. 40% badanych przyznało, że doświadczyli utraty danych. Często zdarzało się, że użytkownicy sami przypadkowo je usuwali – dotyczy to 46% osób w wieku 35-55 lat. Aż połowa respondentów poniżej 35. roku życia utraciła dane w wyniku uszkodzenia urządzenia. Dwóch na trzech użytkowników jest przygotowanych na takie sytuacje – regularnie tworzą oni kopie zapasowe. Niestety, wciąż co trzeci badany tego nie robi.

Osoby, które straciły zdjęcia z wakacji, są skłonne zapłacić za ich ratowanie

Dla 84% osób w wieku 18-34 lata zdjęcia z wakacji i fotografie rodzinne mają ogromną wartość. Przyznają oni, że bez wahania zapłaciliby za ich odzyskanie. W przedziale wiekowym 35-55 lat dwie trzecie badanych skorzystałoby z usług profesjonalnego odzyskiwania danych w przypadku utraty zdjęć. Jednak niewielu respondentów zapłaciłoby za odzyskanie takich danych jak muzyka, e-booki czy gry. W najmłodszej grupie było to 35%, a w grupie 34-55 lat tylko 25%.

Użytkownicy są skłonni płacić za ratowanie danych, które mają dla nich wartość sentymentalną – często jest to ważniejsze od aspektów ekonomicznych.

Bez backupu ani rusz

Użytkownicy powinni zastanowić się, w jaki sposób mogą lepiej chronić swoje cyfrowe wspomnienia i jak mogą je przywrócić w przypadku utraty danych. Dlatego tak ważne jest robienie kopii zapasowych. Podobno ludzie dzielą się na tych, którzy robią backupy i tych, którzy będą je robili. Dlatego dbajmy o to, co ma dla nas tak dużą wartość – nie tylko ekonomiczną, ale także emocjonalną.

Jeżeli doświadczyłeś utraty ważnych danych, skontaktuj się z Kroll Ontrack. Bezpłatną diagnozę nośnika możesz mieć już w 4 godziny! Dodatkowo, decydując się na odzysk u nas, nie płacisz za części zamienne do uszkodzonego nośnika potrzebne do wykonania próby odzyskania danych oraz masz darmowy transport!

, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *