Go to Top

Teorie spiskowe: Dlaczego nasze dane giną?

utrata danych

Chcielibyśmy podzielić się z Wami naszą najnowszą wersją „Data Lost Index” (DLI), czyli wskaźnika dotyczącego najczęstszych powodów utraty danych. Wskaźnik ten pokazuje, że niewykrywalne dyski są główną przyczyną utraty danych i stanowią prawie jedną trzecią (29%) wszystkich przypadków utraty danych.

Poniżej przedstawiamy różne powody utraty danych, a niektóre z nich być może będą dla Was zaskakujące. Zapraszamy do zapoznania się z postem, sprawdzenia statystyk i podzielenia się z nami swoimi własnymi „teoriami” w komentarzach 🙂

Niewykrywalny nośnik

13kctzt3rndx04

Niewykryte nośniki nadal pozostają najczęstszą przyczyną utraty danych. Pod względem utraty danych „niewykryty” to termin bardzo ogólny, który obejmuje mnóstwo możliwości: awarie elektroniczne, problemy z systemem operacyjnym, usunięte dane czy uszkodzenia mechaniczne. Jest zatem jasne, że tak naprawdę „niewykrywalny” jest bardzo ogólnym wskaźnikiem i poznanie rzeczywistej przyczyny owej „niewykrywalności” wymaga głębszych badań w celu dokładnego zdiagnozowania problemu.

Upadek

W związku z tym, iż ciągle pozostajemy w ruchu, a nasze nośniki niejednokrotnie mają bardzo mobilny charakter, stale są poddawane wyzwaniom związanym z naszym codziennym trybem życia. Dlatego nic dziwnego, że hasło „upadek nośnika” znajduje się wśród trzech najczęstszych przyczyn utraty danych z dysków zewnętrznych. Zdarzyło Wam się kiedyś upuścić swojego pendrive’a tak, że do niczego się już później nie nadawał?

Płyny

Jak wszyscy wiemy, urządzenie elektroniczne + ciecz = niebezpieczne połączenie. Być może nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem fakt, iż żadne inne urządzenia przechowujące dane nie zanotowały tak dużej liczby utraty danych w wyniku kontaktu z cieczą, jak telefony komórkowe. W ostatnim kwartale DLI dla tego powodu utraty danych z urządzeń mobilnych wyniósł 18%.

Teraz zastanów się: ile razy Twój smartfon (przypadkiem) uniknął kąpieli? 🙂

Hałas

Hałas jest objawem fizycznego uszkodzenia nośnika, ale może być także jego… przyczyną. Pisaliśmy o tym w kontekście awarii serwerowni rumuńskiego oddziału banku ING. Wówczas hałas związany z wyrzutem gazu podczas przeprowadzanych testów spowodował ogromną awarię serwerów, w wyniku czego przestały działać bankomaty ING, strona www banku i bankowość mobilna. Badania pokazują, że hałas i związane z nim wibracje mają negatywny wpływ na działanie i wydajność dysku twardego.

Zobacz: Nie krzycz na swój komputer, bo się obrazi!

Błąd ludzki

j6hqccp9jjjjg

To chyba nie będzie zaskoczeniem dla nikogo – bardzo często to przez naszą nieuwagę tracimy dane. Ile razy przypadkiem skasowaliśmy pamiątkowe zdjęcia, nieopatrznie usunęliśmy ważny plik czy coś „kliknęliśmy”? Jeden nieopatrzny ruch może wywołać efekt domina i spowodować utratę danych na całkiem sporą skalę. Co ciekawe, częstą przyczyną utraty danych jest przypadkowe sformatowanie dysku…

Awaria systemu

Co ciekawe, to laptopy o wiele częściej doświadczają awarii systemów operacyjnych niż komputery stacjonarne. Choć DLI nie wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje, zawsze możemy spekulować na temat, dlaczego 15% przypadków utraty danych z laptopów jest związanych z awariami systemów operacyjnych. Masz jakąś teorię spiskową, dlaczego tak właśnie jest?

Straciłem dane – co teraz?

Nie panikuj. Dane w większości przypadków są możliwe do odzyskania!

Nie starają się przywrócić danych samodzielnie. Co tu dużo mówić… zobacz: Metody odzyskiwania danych typu „zrób to sam” i dlaczego one nie działają.

Poszukaj fachowej pomocy. Najbardziej prawdopodobną szansą na odzyskanie danych jest powierzenie tego zadania ekspertom.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *