Go to Top

Cyber Monday i długi weekend niskich cen!

Cyber Monday

Na polskim rynku coraz popularniejsze stają się przedświąteczne akcje promocyjne, na które moda dotarła do nas zza Oceanu. Dzięki temu także i nas czekają już niedługo Black Friday (28 listopada), Cyber Monday (1 grudnia), ale także rodzimy Dzień Darmowej Dostawy (2 grudnia). Wygląda więc na to, że przed nami bardzo długi weekend, pełen gigantycznych obniżek, ofert specjalnych i najróżniejszych dodatkowych benefitów. Dla klientów oznacza to szaleństwo zakupów, dla sprzedawców ogromne zyski, a dla branży IT – urwanie głowy. Euforia przedświątecznych zakupów to bowiem, z punktu widzenia specjalistów, ogromne ilości przetwarzanych danych, obciążenie serwerów i zakrojony na globalną skalę test systemów informatycznych.

 

Zaoszczędź 50% na wszystkich produktach Kroll Ontrack w sklepie online podczas Cyber Monday.

Obniżka ważna na cała ofertę sklepu !

Kroll Ontrack – masz nas oddanych

Dantejskie sceny znane z amerykańskich serwisów informacyjnych związane z Black Friday (pierwszym piątkiem po Święcie Dziękczynienia, który oficjalnie zaczyna w Stanach okres przedświątecznych zakupów) – czyli rozhisteryzowane tłumy szturmujące centra handlowe, wykupujące wszystko, co wpadnie im w ręce, ludzie z szałem w oczach wyrywający sobie nawzajem upolowane produkty, tratujący się nawzajem i zdecydowani na wszystko, żeby tylko kupić jak najwięcej i jak najtaniej –  w mrożącym krew w żyłach informatyków tempie przenoszą się do Internetu. Marketingowcy wymyślili Cyber Monday (promując zakupy w Internecie), a działy IT muszą sprostać temu wyzwaniu.

A  jest ono niemałe. W 2013 roku średni wzrost ruchu na stronach amerykańskich sklepów internetowych w trakcie Cyber Monday wyniósł 23%. Liczba ta nie wydaje się duża. Jednak jeśli zestawić ten wynik z danymi z poprzedniego roku, okazuje się, że jest to wzrost o 30% – widać więc wyraźną tendencję zwyżkową. Jeśli jednak te dane nadal nie wydają się być imponujące, to dane z raportu organizatorów Dnia Darmowej Dostawy pokazują masową skalę tego zjawiska w Polsce.

W ankiecie przeprowadzonej wśród uczestniczących w akcji właścicieli sklepów, 20% z nich zauważyło, że ruch na ich stronach internetowych wzrósł od 100% do 300%, a w przypadku 9% ruch wzrósł ponad 500% ponad normalny dzienny ruch na stronie!

Wszystkie tego typu wydarzenia są więc prawdziwym sprawdzianem dla przepustowości sklepów internetowych – przede wszystkim ich obsługi, która musi sobie poradzić z liczniejszymi niż zwykle zamówieniami,  ale także całej infrastruktury informatycznej – począwszy od serwerów hostujących strony, poprzez serwisy obsługujące internetowe płatności,  na bezpieczeństwie transakcji skończywszy.

5227664185_c14425cc2a_b

Kilka porad dotyczących bezpieczeństwa w trakcie Cyber Monday:

Jeśli jesteś klientem:

 • zawsze sprawdzaj wiarygodność sklepu, w którym dokonujesz zakupów – przeczytaj regulamin, zapoznaj się z polityką bezpieczeństwa sklepu, sprawdź opinie użytkowników.
 • pamiętaj, że zaznaczanie “zgadzam się” bez wcześniejszego zapoznania się z treścią umowy, często uniemożliwia dochodzenie swoich praw, w przypadku nieuczciwych działań sprzedawcy.
 • zachowuj szczególną ostrożność przy dokonywaniu internetowych płatności – postępuj zgodnie z zaleceniami swojego banku.
 • nigdy nie podawaj swojego loginu i hasła jeśli jesteś o to proszony drogą mailową – banki NIGDY nie proszą o to swoich klientów!
 • jeśli kopiujesz numer rachunku bankowego i wklejasz go w formularz przelewu na swoim internetowym koncie bankowym, zawsze sprawdź po wklejeniu jego zgodność z tym, co kopiowałeś. Cyberprzestępcy ze sporym powodzeniem instalują na naszych komputerach złośliwe oprogramowanie, które jest w stanie podmieniać numery kont bankowych w trakcie ich kopiowania i wklejania.

Jeśli jesteś sprzedawcą:

 • biorąc udział w przedświątecznych akcjach promocyjnych, przygotuj się na wzmożony ruch w tym czasie. Nieznaczny wzrost liczby odwiedzin na pewno nie zagrozi Twojej infrastrukturze informatycznej, ale gwałtowny jego skok  może doprowadzić do przeciążenia serwera i wyeliminowania Twojej stronę z gry nawet na wiele godzin. Ten problem nie dotyczy cię najprawdopodobniej jeśli korzystasz z usług w chmurze, najlepiej jednak skontaktuj się ze swoim dostawcą usług hostingowych i dowiedz się, czy jesteś na to przygotowany.
 • upewnij się, że procedury w Twoim sklepie są zgodne z przepisami dotyczącymi handlu internetowego, nakładającymi obowiązek precyzyjnego informowania klientów o sposobach płatności, WSZYSTKICH dodatkowych kosztach, a także zasadach zwrotu towaru.
 • nie stosuj niedozwolonych klauzul umownych – nie są one prawnie wiążące, mogą natomiast bardzo negatywnie wpłynąć na Twój wizerunek w sieci.

Zdjęcie pochodzi z serwisu flickr.com. Autor – John Henderson licencjonowane według CC BY 2.0

, , , , ,

2 Responses to "Cyber Monday i długi weekend niskich cen!"

 • Jasiek94
  28 listopada 2014 - 22:43 Reply

  Jak zwykle nasz kraj i nasza kultura jest zalewana wpływami z USA. Moim zdaniem niektóre rzeczy sa w porządku, ale nie które jak hallowen są do bani po co zaśmiecać swoja ojczysta kulturę jakimiś zagranicznymi świętami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *